Strefy

Podstawowe: 49434
Zapasowe: 15519

Konto

Darmowa usługa udostępniania serwerów DNS

Awaria fns2 [2021-03-10]
fns2 jest hostowany w OVH, niestety trafiło na SBG2, które się spaliło. Czekamy na naprawę.
Rekordy CAA [2017-09-19]
Dodałem możliwość edycji rekordów CAA (określających kto może wydawać certyfikaty TLS dla domeny). Wystarczy sobie włączyć w opcjach użytkownika, a potem edytować strefę. Polecam Let's Encrypt, darmowy, szybki i łatwo się integruje.
Zmiana IP FNS2 [2017-01-23]
Dziękuję za wszystkie oferty pomocy! Dzisiaj fns2 został przeniesiony do firmy OVH PL i za ich życzliwość jestem niezwykle wdzięczny. Jesteśmy w trakcie dopinania szczegółów, ale serwer już działa!
Nowe IP fns2.42.pl to 193.70.13.218 oraz 2001:41d0:1000:2ada::42
Powinno już wszystko działać. Proszę zmieniać u swoich dostawców domen, u swoich operatorów, w swoich firewallach, etc.
Zmiana IP FNS2 [2016-12-27]
Po przejęciu przez Equinix firmy Telecity (onegdaj PLIX), tj. dotychczasowego benefaktora fns2.42.pl, okazało się, że nie ma u nich miejsca dla darmowego utrzymywania tej usługi.
W związku z tym w pilnym trybie poszukuję nowego miejsca oraz uprzedzam, że do końca stycznia 2017 trzeba będzie zaktualizować adresy IP fns2 we wszystkich miejscach (strefy, rejestratorzy, firewalle, etc).
O szczegółach będę informować na bieżąco. Za utrudnienia przepraszam.
Firmie PLIX/Telecity dziękuję za 5 lat dobroczynności.
Firmie Equinix, cóż, mogę tylko podziękować, że się zgodzili na wyłączenie usług "dopiero" pod koniec stycznia, a nie pod koniec grudnia, jak planowali oryginalnie.
Wyłączenie notify w strefach zapasowych [2013-10-23]
Wyłączyłem NOTIFY (powiadomienia o zmianach) dla stref zapasowych. Nie powinno to w niczym wam przeszkadzać, ale jeżeli tak, to proszę pisać.
Automatyczne adresy dynamiczne [2013-01-29]
W skrypcie do aktualizacji adresów IP można teraz podać <dynamic> i serwer sam odczyta publiczne IP, z którego jest wołany skrypt. Uwaga na proxy!
Wasze adresy mailowe [2011-04-03]
Bardzo proszę, żebyście pilnowali aktualności waszych adresów mailowych. Za każdym razem, gdy zmieniacie coś w strefie, serwis wysyła wam potwierdzenie, a zwrotki niedziałących maili dostaję ja. Zwrotki zaczęły być na tyle zauważalne, że niedługo serwis po otrzymaniu kilku zwrotek będzie blokować możliwość zmiany stref na koncie do poprawienia adresu email.
Dynamiczny DNS
Do dynamicznego aktualizowania rekordów używany jest XML RPC. Przygotowałem skrypt w Pythonie, który w prosty sposób (freedns-dyndns.py --help lub zajrzyj do źródła) pozwoli Ci na zmianę Twojego IP. Po zmianie IP wystarczy uruchomić freedns-dyndns.py --newaddress nowy.adres.ip i już!

należy poprawić domyślne wartości w źródle skryptu, żeby nie musieć podawać nazwy hosta, użytkownika i hasła w linii komend;
stare IP można podać jako '*', nie trzeba go mieć zapisanego;

Innym sposobem jest skorzystanie z jakiegokolwiek serwisu oferującego usługę dynamicznego DNS (np. DynDNS) i dodanie tutaj rekordu CNAME host.Twoja.domena wskazującego na nazwę w zewnętrznym serwisie.
Idea
Darmowy serwis utrzymywania serwerów DNS przeznaczony dla osób samodzielnych, które chcą nauczyć się czegoś o DNS, albo mieć w jednym miejscu wszystkie swoje strefy kupowane u różnych providerów.
Oferujemy podstawowy oraz zapasowe serwery nazw, automatyczne aktualizacje co kwadrans, rekordy SRV, TXT i obsługę IPv6 (do włączenia w opcjach użytkownika), system przekierowań/ramek (pseudo rekord WWW).
Wszystkie strefy obsługiwane jako podstawowe lub zapasowe na głównym serwerze — fns1.42.pl (79.98.145.34) — są automatycznie replikowane na nasz drugi serwer, fns2.42.pl (193.70.13.218 o 2001:41d0:1000:2ada::42).
Jeżeli rejestrujący domenę (np. NASK) wymaga podania danych osobowych i/lub emaila administratora domeny, to podawajcie wasze własne. To wy będziecie zarządzać domeną, nie ja. Nie wpisujcie mnie jako administratora waszych domen.
Wszystkie konfiguracje muszą zostać przeprowadzone przy użyciu tego interfejsu WWW.
Skontaktuj się ze mną
Jeśli masz jakieś problemy, napisz do mnie email na adres freedns na 42 pl. Czekaj cierpliwie — to darmowy serwis i na pytania odpowiadam w wolnym czasie.

Dostępne języki

pl en fr de

Kontakt

W sprawach związanych z problemami dotyczącymi serwisu FreeDNS::42 możesz skontaktować się ze mną pod adresem ‮lp.24@sndeerf

Oprogramowanie